img

Buty na rower

Każda sportowa dyscyplina wymaga nieco innego zestawu ubrań i butów. Zwykle tak bywa, że jeśli zaczynasz interesować się np. koszykówką, po jakimś czasie dostrzegasz potrzebę skompletowania bardziej zaawansowanego stroju. Ta sama zasada działa jeśli chodzi o rowery – buty do jazdy na rowerze muszą spełniać określone kryteria. Oczywiście na samym początku pierwsze z brzegu buty sportowe czy trampki zaspokoją nasze potrzeby, ale po przejechaniu 50 km zdecydowanie odczujemy różnicę pomiędzy butami „rowerowymi” i zwykłymi.


Jakie powinny być buty na rower?
Przede wszystkim wyróżniamy dwa typu butów rowerowych – te, które służą do ścigania się, oraz te turystyczne. Głównie chodzi o różnice w budowie podeszwy, w której znajdują się inserty (wkręcamy w nie bloki od zatrzaskowych pedałów).
Zacznijmy od butów turystycznych. Przypominają z wyglądu buty trekkingowe i zrobione są z zamszu (lub materiałów, które przypominają zamsz). Modele dostępne w sklepach dla kolarzy na pierwszy rzut oka nie różnią się od naszego typowego obuwia, dlatego sprawdzają się nie tylko na rower. Są elastyczne, przez co wygodnie się w nich chodzi po nierównym terenie. Do tego rodzaju obuwia nie musimy też używać pedałów zatrzaskowych, ponieważ miejsce mocowania bloków jest zabezpieczone gumą. Buty rowerowe w wersji turystycznej są też bardzo proste w stabilizowaniu na stopie – wystarczą do tego sznurówki lub rzepy (lub oba elementy jednocześnie). Ile kosztują takie buty? Ceny zazwyczaj zaczynają się od 200 złotych, a na rynku obuwniczym cieszą się rosnącą popularnością, więc możemy być pewni, że na pewno wybierzemy coś dla siebie.


Zupełnie inaczej prezentują się buty wyścigowe i na pewno nawet jako niedoświadczony użytkownik dostrzegłbyś różnicę. Zwykle produkowane są również w wyróżniających się, a nawet agresywnych kolorach, co nie każdy lubi. Ale nie jest to bezzasadne – po pierwsze, kolorowe buty szybciej można zobaczyć na szosie, a poza tym sportowcy lubią nosić barwne stroje, bo czują od nich pozytywną energię. Zamiast sznurówek w butach wyścigowych znajdziemy zapięcia, które mają za zadanie jak najlepiej dopasować buta do stopy. Podeszwy wyścigówek prawie w cale się nie zginają! Cechuje je również lekkość, głównie po to, by stopa miała jak najlepszy dostęp do pedałów.


Na co zwrócić uwagę kupując buty rowerowe?
Nie polecamy zakupów online, przynajmniej po raz pierwszy. Wybrane przez nas buty trzeba bezwzględnie przymierzyć i sprawdzić, jak w nich się czujemy. Najważniejsze jest jak najlepsze dopasowanie buta do stopy, ale oczywiście nie przesadzajmy – takie buty jak każde po jakimś czasie się rozchodzą. Uważajmy, by nie kupić zbyt luźnych butów, bo wysuwająca się pięta jest bardzo niebezpieczna podczas szybkiej jazdy (lub w kiepskich warunkach pogodowych).

Zobacz również