img

Komputer rowerowy

Na pewno każdy, kto rozpoczął swoją przygodę z rowerem na dłużej ma pokusę, by śledzić swoje postępy. Na obecnym rynku oferta liczników rowerowych stale rośnie, a producenci wręcz ścigają się w ilościach udostępnianych funkcji. Wszystko z myślą o tych, którzy lubią rywalizować albo po prostu wiedzieć jak najwięcej.
Liczniki rowerowe, inaczej nazywane są również komputerami rowerowymi i należą do elementów dodatkowych wyposażenia rowerowego. Cieszą się również ogromną popularnością, bo każdy wcześniej czy później ulega pokusie liczenia przejechanych kilometrów. Ci, którzy jeżdżą głownie w celach rekreacyjnych mają o wiele mniejsze wymagania, jeśli chodzi o analizę jazdy. Dla takich osób w zupełności wystarczy najprostszy licznik, który pokazuje nam aktualną prędkość, pokonywany dystans (w ciągu dnia oraz całkowicie) i czas naszej jazdy. Już tylko kilka tych parametrów wystarczy nam, by wyciągnąć wnioski na temat stylu jazdy oraz mogą nas zmobilizować do stawiania sobie wyższych celów!


Jakie są liczniki rowerowe dla bardziej wymagających?
Wydawać by się mogło, że nie są nam potrzebne bardziej skomplikowane liczniki rowerowe. Jednak im bardziej fascynujemy się daną dziedziną sportową, tym więcej mamy ochotę wiedzieć o postępach. Zaawansowane komputery rowerowe zostały wyposażone w możliwość ustawiania dwóch rozmiarów kół (jeśli ktoś używa dwóch rowerów), liczenia ilości obrotów korb, wysokościomierz, termometr, czasami nawet wysyłają nam powiadomienia, że powinniśmy udać się do serwisu rowerowego.
Na rynku dostępne są również liczniki zintegrowane z monitorem pracy serca, czyli pulsometrem. To idealna opcja dla osób, które cierpią na problemy kardiologiczne, albo po prostu wykonują określony cykl treningowy (np. interwałowy). Zdecydowanie wadą takiego modelu jest wysoka cena (zaczyna się od 300 złotych), ale na to też znajdzie się sposób – można zakupić pulsometr oddzielnie.


Na co zwrócić uwagę kupując licznik rowerowy?
Przede wszystkim na prostotę obsługi i czytelność. Im mechanizm prostszy, tym szybciej wyciągniemy z pomiarów konstruktywne informacje, a przecież o to nam chodzi. Producenci oferują mnogość różnych wyświetlaczy, od takich, które przedstawiają pomiary w wartościach dwurzędowych, a czasami trzyrzędowych. Sam zdecyduj o tym, jak dokładny pomiar jest Ci potrzebny. Warto również zwrócić uwagę na technikę mocowania licznika do podstawki kierownicy, sprawdź, czy licznik po prostu pasuje do używanej przez Ciebie kierownicy. Przyjrzyj się jeszcze sposobowi ładowania licznika oraz czy posiada on nadajnik. A następnie ciesz się ze swoich przejażdżek i mierz efekty!

Zobacz również