img

Jak wybrać okulary sportowe?

Niezależnie od pory roku – czy to mroźnej zimy, czy gorącego lata, podczas intensywnej jazdy rowerowej warto zaopatrzyć się w okulary sportowe. Nie tylko dlatego, że ochronią nasze oczy od silnych promieni słonecznych czy urazów mechanicznych (przypadkową drobiną piasku czy muchą, która z impetem wleciała do naszego oka). Takie okulary mogą także spełniać funkcję standardowych okularów, jeśli mamy jakąś wadę wzroku.


Czym różnią się okulary sportowe od okularów korekcyjnych?
Okulary sportowe bez wątpienia wyróżnia ich wygląd i sposób wykonania. Są wykonane z elastycznego i wytrzymałego na uderzenia tworzywa (poliwęglanu), więc w razie wypadku istnieje mniejsza szansa na spowodowanie uszkodzenia oka przez oprawkę czy szkiełka. Ten rodzaj okularów jest również bardziej masywny od zwykłego modelu i sprawia wrażenie nieco „zabudowanego”.


Na co zwrócić uwagę kupując okulary sportowe?
Jeśli zdecydujesz się na zakup okularów rowerowych, koniecznie je przymierz – sprawą oczywistą jest to, że powinny być wygodne w każdym miejscu (na nosie czy za uszami). Zapytaj również o to, czy soczewki chronią przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Dlaczego to takie ważne? Promieniowanie ultrafioletowe dzielimy na trzy pasma, gdzie w pierwszym (UV-A) jest dla nas raczej nieszkodliwe (zależy to od tego, jaki rodzaj wrażliwości na słońce posiadamy), drugie (UV-B) już w większym stopniu wnika w naszą skórę i powoduje oparzenia, a trzecie (UV-C) to promieniowanie zabójcze dla człowieka (ale przed nim chroni nas atmosfera). Wybór okularów od znanych producentów niejako gwarantuje nam pewność, że soczewki ochronią nasze oko przed promieniowaniem (potwierdzą to certyfikaty). Jeśli jednak kupujemy na własną rękę, lepiej wybrać okulary o jaśniejszej soczewce.
A propos kolorów soczewek – to również istotna kwestia. Kolor soczewki określa jej przepuszczalność na światło. Uniwersalne soczewki (szare, żółte, pomarańczowe) mają aż do 60% przepuszczalności i są dobre na jazdę w każdych warunkach atmosferycznych (oczywiście w ciągu dnia). Im mniejsza przepuszczalność światła, tym okulary lepiej nadają się do używania w czasie ostrego słońca (zazwyczaj są to ciemne szkła w szarych lub niebieskich barwach).
Można też kupić okulary, w których istnieje możliwość wymieniania szkieł w zależności od naszych potrzeb. Takie rozwiązanie jest tańsze i bardziej ekonomiczne, bo nie potrzebujemy kilku par okularów na różną pogodę. Można również kupić model okularów, w którym zamontowano specjalną przystawkę do włożenia soczewki korekcyjnej. To na pewno bardzo dobra informacja dla osób, które nie mogą nosić soczewek korekcyjnych, a zależy im na zakupie profesjonalnych okularów sportowych.

Zobacz również