img

W co się ubrać na rower zimą?

Dla miłośników wycieczek rowerowych pogoda nie ma znaczenia! Ma to swoje plusy, ponieważ zimą to idealny trening dla naszej odporności, a latem świetna forma spędzania wolnego czasu na odkrywaniu nowych ścieżek i zakamarków. Nie zapominajmy już, jak świetny wpływ na naszą kondycję ma rower, nawet 2 kilometry wyjeżdżone każdego dnia nie pozostają obojętne dla mięśni nóg.

Jeśli jednak wybieramy się na wycieczkę rowerową zimą, musimy pamiętać o odpowiednim ubiorze. A tu sprawa może zrobić się skomplikowana, bo jak się ubrać, żeby było nam ciepło, ale żebyśmy się nie przegrzali po kilkunastu minutach intensywnego pedałowania?
Zacznijmy od mniej oczywistych partii ciała. Od ubioru dłoni i stóp. Dlaczego? Ponieważ to właśnie te części naszego ciała najdotkliwiej odczują spadek temperatury. Dłonie musimy prawidłowo zabezpieczyć, po pierwsze muszą pozostać ciepłe (i od razu w wyobrazi pojawiają nam się najgrubsze rękawiczki, jakie bylibyśmy w stanie znaleźć w sklepie), a po drugie to właśnie dłońmi prowadzimy kierownicę, więc dobrze by było, gdybyśmy mieli nad nią nieograniczoną kontrolę. Zatem należy zaopatrzyć się w rękawiczki, które sprawdzą się w każdej sytuacji: będą wodoodporne i utrzymujące temperaturę. Na początek niskich temperatur wybierzmy cienkie rękawiczki wykonane z membrany z windstopperem, których w ekstremalnie niskich temperaturach będziemy mogli używać po prostu jako izolacji do grubszej pary. Jeśli chodzi o stopy, powinniśmy zadbać o ocieplacze na buty – wykonane z izolującego materiału. Najlepiej sprawdzają się też buty z przeciwdeszczową membraną (i z wodoszczelnym zamkiem).

Pamiętajmy, że najszybciej tracimy ciepło przez stopy i głowę. Jak ochronić głowę? Czy zwykła czapka wystarczy? Niekoniecznie, jeśli wybieramy się na dłuższą wyprawę. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o zabezpieczenie przed zimnem uszu i gardła. Niestety, ale przewianie w tych miejscach może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego warto wybrać czapkę z dobrego materiału, gdzie niestety bawełna odpada (szybko wchłania pot, robi się wilgotna i po prostu nieprzyjemna). Na jesień i zimę lepiej jest używać sztucznych materiałów. Weźmy pod uwagę też… kask. Szczególnie w nieciekawą pogodę będziemy bezpieczniejsi w razie poślizgu czy wypadku.

Jeśli chodzi o pozostałe ubrania, warto zaopatrzyć się w bieliznę termoaktywną, bo zatrzyma ciepło blisko naszego ciała. Również pozostałe części garderoby starajmy się dobrać kluczem ubrań sportowych, czyli wykonanych ze specjalnych materiałów. Ważne, by czuć się komfortowo i utrzymywać stałą temperaturę ciała. Lepiej trochę zmarznąć, niż się przegrzać i następnie zmarznąć.

Zobacz również