img

W co się ubrać na rower latem?

Ciepła pogoda i słońce zachęcają nas do zrzucania z siebie warstw ubrań i korzystania z tych nieczęstych okazji do produkcji witaminy D. Często wydaje się nam też, że podczas różnych aktywności mniejsza ilość ubrań jest nawet wskazana – na przykład jeśli chodzi o jazdę na rowerze.

Jak powinniśmy ubierać się na rower latem?
Wbrew pozorom, strój do jazdy na rowerze nie składa się tylko ze spodenek, koszulki i jakiejkolwiek pary butów sportowych. Oczywiście, w takim zestawie nie ma nic złego, jeśli rower potrzebny Ci jest na naprawdę małe dystanse, nie jeździsz zbyt często i po zbyt wymagającym terenie. Najważniejsze jest w końcu to, żebyś czuła się komfortowo i bezpiecznie, a kilka godzin beztroskiej przejażdżki nie zamieniło się w kilka dni w łóżku z przeziębieniem lub zapaleniem stawów. Jak tego uniknąć?

Kompletny strój rowerowy składa się z: kasku, rękawiczek rowerowych, okularów z dużym filtrem UV oraz butów sportowych o odpowiedniej podeszwie. Oraz, oczywiście, koszulki i spodenek.
Zacznijmy od spodenek – takie, które są przeznaczone do jazdy na rowerze, powinny być przylegające do ciała, obcisłe, ale też elastyczne. Głównie chodzi o dobre dopasowanie do naszej sylwetki. W zależności od pory roku możemy wybrać model, który najbardziej nas interesuje – w przypadku lata najlepiej wybrać długość do kolan. Pamiętaj o tym, że nawet podczas wysokiej temperatury nasze mięśnie nadal są narażone na wyziębienie, a to wszystko przez wiatr wytwarzany podczas szybkiej jazdy. Profesjonalne spodenki rowerowe są zwykle wyposażone w bezszwową wkładkę anatomiczną, która nie otrze skóry i nie będzie nigdzie uwierać.

Koszulka – tutaj zasada jest ta sama, najlepiej, by była dopasowana do sylwetki. Zwróć szczególną uwagę na materiał z jakiego została wykonana, ponieważ podstawowym wymaganiem od rowerowej koszulki jest to, by szybko schła, odprowadzała wilgoć i dawała poczucie komfortu! Bawełna zdecydowanie odpada, ponieważ jest bardzo nieprzyjemna jeśli się zamoczy. Dla pań polecamy również staniki sportowe zamiast tradycyjnych, z tego samego powodu, wilgoci. Generalnie odzież sportowa produkowana jest ze specjalnych materiałów, które mają uprzyjemnić nam aktywność fizyczną.

Kask i okulary – wiadomo, że im wyższa temperatura, tym wizja posiadania kasku staje się mniej przyjemna. Musisz zatem zdecydować, czy trasa, w którą się wybierasz jest np. mało uczęszczana przez samochody i niewymagająca. W innym wypadku zawsze stawiaj na swoje bezpieczeństwo i nie przejmuj się kiepsko wyglądającą fryzurą. Jeśli chodzi o okulary, to są niezbędne – nie tylko chronią przed promieniowaniem, ale również przed różnymi niespodziankami, jak ziarnka piasku czy owady wpadające do oka. Podczas wysokich temperatur nie zapomnij także o bidonie z wodą!

Zobacz również