img

Jaki namiot wybrać na rodzinną wycieczkę w góry?

Wypady pod namiot to bardzo dobra okazja, by odbyć długie wycieczki lub krótkie wyprawy. Dzięki tej sposobności możemy odkryć nowe tereny i okolice, a również zupełnie odległe zakątki. Spędzenie trochę czasu pośród przyrody na pewno dostarczy nam niezapomnianych wrażeń, szczególnie jeśli wybieramy się pod namioty w większym gronie, z rodziną. Aby wspominać wakacje w dobry sposób, musimy zadbać, by namiot był dobrej jakości i przede wszystkim dopasowany do naszych potrzeb i możliwości. A to wcale może nie być takie proste!


O czym pamiętać przy wybieraniu namiotu?
Jeśli nasza wycieczka zaplanowana jest tylko na kilka dni, najlepiej zaopatrzyć się w namiot lekki (do 3,5 kg). Dlaczego? Lekki namiot zajmie mniej miejsca w torbie, więc będzie się idealnie nadawał na dłuższe spacery czy wspólną wyprawę rowerową. Jeśli nasza ekipa składa się z więcej niż trojga ludzi, dobrze byłoby zaopatrzyć się w dwa takie namioty, ponieważ nie są one zbyt przestronne. Niewątpliwą zaletą tego przedmiotu jest również łatwość i szybkość w rozbijaniu, co sprzyja odważniejszym wędrówkom. Takie namioty najczęściej mają stelaż wykonany z duraluminium lub poliwęglanu, co sprawia, że nie tylko są lekkie, jak i również bardzo wygodne.
W zależności również od kierunku naszej wyprawy, a przede wszystkim warunków, jakie będą panować, lepiej jest postawić na namiot o wysokiej wytrzymałości. Najlepsze będą oczywiście te o wysokim parametrze wodoodporności w razie deszczu lub rosy, dobrej wentylacji i cyrkulacji powietrza wewnątrz. Nikt nie lubi budzić się nad ranem w wilgotnym wnętrzu, prawda? Jeśli podróżujemy większą grupą, dobrym rozwiązaniem będzie namiot typu igloo, ponieważ po prostu pomieści więcej osób. Dobrym rozwiązaniem byłby również wybór namiotu z dwoma wejściami albo z dwoma przedsionkami, w których komfortowo można ułożyć cały sprzęt, kuchenkę gazową itp. Kupując namiot patrz również na jego wszystkie udogodnienia – podwieszane kieszenie czy sprytnie rozmieszczone schowki. Do kieszeni możesz włożyć latarkę i mapy i masz pewność, że nie zapodzieją się pomiędzy innymi rzeczami.


Cenne wnioski
Na rodzinny wyjazd dobrze więc wybrać duży i przestrzenne namioty, najlepiej z przeznaczeniem do 6 osób. Zwróć uwagę na podłogę, powinna być solidna, szczególnie jeśli jedziesz gdzieś z małymi dziećmi, które szybko mogą ją przedziurawić. Co jest jeszcze istotne? Tak jak wspominaliśmy, łatwość w rozkładaniu i waga (chociaż kiedy podróżujesz samochodem, nie ma to większego znaczenia).

Zobacz również