img

Jaka odzież dla dziecka w góry?

Dzieci nie mniej niż ich rodzice kochają długie wędrówki po górach. Dla nich to prawdziwa przygoda i obcowanie z naturą, zdobywanie nowych doświadczeń i wspaniałych wspomnień. Po całodniowej wycieczce, szczęśliwe, choć zmęczone, padają do łóżek jak muchy, a rodzice zastanawiają się często, czy taka wycieczka nie pociągnie za sobą zdrowotnych konsekwencji. Co zrobić, żeby rodzice i dzieci miały spokojny sen w tej kwestii?
Dziś napiszemy kilka porad dotyczących obuwia i ubioru naszej pociechy w górach.


O czym powinniśmy pamiętać? Co warto zabrać ze sobą do samochodu?
Przede wszystkim, dobre obuwie. Ale co właściwie znaczy dobre obuwie? Drogie? Znanej marki? Niekoniecznie. Warto kupować buty dla dziecka w górach patrząc przede wszystkim na ich funkcjonalność – czy są dobrze dopasowane, wyprofilowane, mają trwałą podeszwę. Ścieżki górskie nierzadko są bardzo kamieniste, dlatego buty do wędrówek powinny chronić kostkę i dobrze przylegać do stopy (najlepsze są te sznurowane). W sklepach sportowych znajdziemy też wybór obuwia „oddychającego”, dzięki któremu stopa uniknie przegrzaniu. Zwróćmy również uwagę, by buty były wytrzymałe, ale lekkie, ponieważ w za ciężkich butach nasze dziecko szybko się zmęczy i będzie obolałe.


Ubranie
Tutaj musimy przygotować się na każdą pogodę, bo jak wiadomo, górski klimat jest bardzo zmienny. Im wyżej się wdrapujemy, tym większe prawdopodobieństwo, że pomimo słonecznego dnia, może niespodziewane spaść deszcz. Co w takim wypadku zrobić? Ubrać dziecko na nieśmiertelną cebulkę i mieć przy sobie jakieś dodatkowe okrycia, tak na wszelki wypadek – najlepiej takich, które zabezpieczają przed deszczem. Zwróćmy uwagę na jakość ubrań, ponieważ na całodniowe wędrówki powinniśmy wybrać ubrania wykonane z naturalnych lub specjalnie przeznaczonych do aktywności sportowej materiałów. Odpadają wszelkie zwykłe syntetyki, w których łatwo się spocić oraz bawełna, która koszmarnie długo wysycha. Na pewno nie raz przekonałaś się, jaką zmorą może być wilgotna bawełniana podkoszulka… Postarajmy się, żeby wycieczka była komfortowa dla wszystkich i każdy wrócił z niej zadowolony, a nie przemarznięty czy też przegrzany.
Dobrze sprawdzą się długie luźne spodnie, do których można podpiąć nogawki, sportowa koszulka z krótkim rękawkiem, coś z dłuższym rękawkiem, np. rozpinana flanelowa koszula, świetnie sprawdzą się wszelkie polary (w razie braku, może być sweter). Nie można zapomnieć o nieprzemakalnej i przeciwwiatrowej kurtce, która dobrze może się sprawdzić nawet w bardzo ciepły dzień! Nakrycia głowy również są wskazane, zwykła czapka z daszkiem lub cieplejsza, bawełniana czapka (jeśli wędrujemy późną jesienią lub zimą). Weźmy też pod uwagę, że nasze dzieci mogą zamoczyć nogi w pobliskich strumyczkach, więc dodatkowa para skarpetek nie zaszkodzi.

Zobacz również