img

Jakie obuwie jest najlepsze w góry?

Jeśli dopiero co zaczynamy naszą przygodę z górami, na pewno jednym z naszych większych problemów jest dobranie dla nas butów. Każdy znajomy mówi co innego, w Internecie jedna opinia podważa drugą opinię, więc sami już nie wiemy, na co zwrócić uwagę, a co odpuścić. Pora wziąć głęboki oddech, usiąść z kartką i na zdrowy rozsądek wypisać cechy obuwia, które sprawdzi się w górach, chociaż na co dzień mogłoby być kłopotliwe w użyciu. Zrobione? Teraz zobaczcie, co mogliście pominąć.


Jakie buty najlepiej zabrać ze sobą w góry? Kilka użytecznych porad
Na początku warto wiedzieć, że zazwyczaj obuwie górskie dzieli się na obuwie letnie i obuwie zimowe. Nie, nie musisz mieć dwóch różnych par, o ile nie wybierasz się na podbój wysokich szczytów w środku mroźnej zimy lub 40 stopniach Celsjusza. Można kupić parę, która dobrze sprawdzi się i podczas zimniejszych dni, i tych gorętszych, ale pamiętaj, że…
Po pierwsze, musi być dobrze dopasowana. Nie ma znaczenia tutaj ani marka, ani kolor, ani to, że normalnie nosimy buty dwa rozmiary mniejsze. Rozmiarówka butów górskich może się różnić i to nawet znacznie, więc zwracajmy uwagę na to, jak czuje się nasza stopa, a nie jaki wzięliśmy numer. Nie ma znaczenia też cena – drogie buty wcale nie muszą być bardziej wygodne od tych tańszych. Nie dajmy się zwariować. Dlatego na zakup pierwszych butów lepiej wybrać się do sklepu, niż zamawiać je przez Internet.
Po drugie, buty w gór to zakup na lata. Nie warto na nich oszczędzać, co nie oznacza, że trzeba za nie przepłacić. Ich cena na pewno będzie wyższa niż zwykłych sportowych butów, ale bez przesady! Jeśli nie planujesz wielodniowych wspinaczek kilka razy w roku, a na przykład co weekendowe wypady, wystarczy, że kupisz dobre buty trekkingowe, za które zapłacisz pomiędzy 300 a 500 złotymi. Oczywiście, za bardzo zaawansowane i sprofilowane obuwie można zapłacić i 2000 zł, ale musisz się zastanowić, czego naprawdę potrzebujesz.
Po trzecie, lepiej unikać hipermarketowych marek i takich, które wyglądają na buty outdoorowe, ale na wyglądzie się kończy. Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka wydają się w porządku, bo nie różnią się od tych z profesjonalnej półki, to przy dłuższych wycieczkach lub bardziej wymagającym terenie mogą dać się nam we znaki. Ale jeśli chcesz chodzić tylko po łąkach, to będą ok.


Najważniejsza - podeszwa!
Zwróć uwagę na podeszwę. Najlepsza i najbardziej popularna to ta z Vibramu. Dobrze by było, gdyby miały również gumowy otok nad podeszwą. Buty powinny być również za kostkę, tak by bez problemu dopiąć do nich np. raki koszykowe. Co jest jeszcze ważne? Powinieneś przetestować buty ubierając różne skarpetki – czyli zobaczyć, jak będziesz się w nich czuł w różnych warunkach pogodowych. Pamiętaj też, że skarpetka nie powinna być zbyt ciasna. Udanych zakupów!

Zobacz również